21 Mayıs 2024 Salı

Akıl ve Zeka Oyunları Ödül Töreni Gerçekleşti!

Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği, farkındalık projelerine devam ediyor. Bir gençlik hareketi olarak birçok projeye imza adan Genç Öncüler, geçtiğimiz yıl farklı bir projeyi daha kamuoyuna duyurdu.

2. GELENEKTEN GELECEĞE AKIL VE ZEKA OYUNLARI TURNUVASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ!

Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği, farkındalık projelerine devam ediyor. Bir gençlik hareketi olarak birçok projeye imza adan Genç Öncüler, geçtiğimiz yıl farklı bir projeyi daha kamuoyuna duyurdu. 

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürütülen “Gelenekten Geleceğe Akıl Ve Zeka Oyunları Turnuvası” geçen yıl İstanbul’un beş ilçesi olmak üzere toplam 32 okulda gerçekleştirildi.

 Ortaokul yaş gurubu öğrencilerine yönelik olan turnuvamız geçen yıl gördüğümüz ilgi ve olumlu geri dönüşler ile bizleri bir hayli memnun etti. Bu memnuniyet ise bir sonraki yılın davetiyesi oldu.

Dört ay süresi olan turnuvamız, bu yıl kitlesini iki katına çıkardı. İstanbul’un beş ilçesinde toplamda 64 okuldan gelen öğrencilerimiz 4 farklı oyun kategorisinde yarışmamıza katıldı.

Gelenekten Geleceğe vurgusu ile gençlere farklı bir ufuk kazandırmayı hedefleyen Genç Öncüler, teknoloji çağında yaşamanın olumlu yönlerini yaşarken olumsuz yönlerinden de arındırmanın yolunu bulmaya çalışıyor. “Online” oyunların kıskacında olan gençlerimiz nasıl bir tuzağın içinde olduklarının çoğu zaman farkında değiller. Aldatmaca, kurnazlık, hilekârlık ve yalan gibi pek çok vesveseyi fısıldayan ve bunları bilinçaltına sokan oyunlardan kurtarmak niyetiyle ecdadımızın ve köklü tarihimizin “Akıl ve Zeka” kapsamında geliştirdikleri oyunları gençlere öğretmek ve akabinde turnuvasını düzenlemek bu durumu olumlu yöne çevirmenin küçük bir adımı oldu.

Bu yıl Mangala, Reverse, Dokuz Taş, Engel oyunları ile dört farklı dalda toplam 16 öğrenciye 10 bin TL ödül verildi.

Ödül törenimiz Genç Öncüler adına genel başkanımız Aşkın Özcan Abimizin açılış konuşması ile başladı. Konuşmalarında, özellikle öğretmen ve ebeveynlere seslenen Özcan, “kaybedecek bir gencimizin dahi olmadığını ve bu uğurda herkesin elini taşın altına koyup sorumluk alması gerektiğini aksi takdirde kaybımızın büyük olacağını” vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı. 

 Ardından tanıtım slaytımız ile devam eden programımız İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Birimi üyesi Derviş Çelik Bey’in konuşması ile devam etti. Turnuvada emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Çelik, bu projeye İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak paydaş olmaktan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Ayrıca “online” oyunların çocukları esir aldığını ve önlem alınmaz ise çocukların bağımlı hale geleceğini hatırlatan Çelik, konuşmasını, meslektaşlarına büyük görevler düştüğünü hatırlatarak sonlandırdı.

Ödüllerin takdiminden sonra hatıra fotoğrafı çekilmesiyle program sona erdi. 

Programda emeği geçen tüm kardeşlerimize, bizlere ev sahipliği yapan Çapa Fen Lisesi Müdürü ve idarecilerine ve desteklerinden dolayı Hobi Eğitim Dünyasına teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği