Genç Öncüler Üniversite komisyonu olarak Kasım ayında düzenlediğimiz Göç teması üzerine kurguladığımız film atölyemizde; Baran, Charlie Chaplin ve Welcome filmlerini izledik. 248 milyon göçmenin var olduğu dünyamızda göçmenlerin yaşadığı sorunları beyaz perdeye aktaran bu filmler katılımcılar tarafından çok beğenildi.

İlk olarak Mecid Mecidi’nin Baran filmini izledik. Bir inşaatta çalışan göçmenlerin gündelik yaşantısını izlerken bir yandan da hayat koşullarının zorluklarına şahitlik ediyoruz. Baran, İran sinemasının tipik unsurlarını barındırıyor; olayların akışındaki sadelik ve filmdeki sembolik anlatımlar öne çıkan unsurlar.

İkinci olarak Charlie Chaplin’in Göçmen filmini izledik. Bu kısa sessiz filmde göçmenlerin karşılaştığı kültürel problemler, entegrasyon sorunları ve Amerika’nın göç tarihi üzerine konuştuk.

Son olarak Fransız yapımı Welcome filmini izledik. Film, Irak’tan yola çıkan bir gencin Fransa’dan İngiltere’ye geçebilmek için Mans Denizi’ni aşma macerasını konu ediniyor. Bu filmİn çerçevesinde Avrupa’daki göçmen karşıtlığı, göçmen politikaları ve insan kaçakçılığı üzerine konuştuk.

Bu çağın insanları olarak göçmenlere duyarsız kalamayacağımızı anlamış olduk. Bu vesileyle atölyemizin moderatörü Nihal Açıkel’e ve katılım gösteren bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz.

 

 


Okunma : 1461

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder