28 Eylül 2023 Perşembe
Genç Öncüler

Siyonizm'in Makyözü Hollywood

Genç Öncüler Üniversite Erkek Komisyonu olarak Aksa yılı çerçevesinde düzenlediğimiz programlar serimizde 7 Ocak’ta Yönetmen Abdülhamit Güler’i ağırladık. “Siyonizm’in Makyözü Hollywood” başlıklı konferansımızda sinema ve Yahudileri, sinemanın gerçeklik algısındaki makyöz rolünü Hollywood çerçevesinde konuştuk.

Sinemanın kendi içerisinde bir gerçeklik algısı üzerinden yürüdüğünü belirten Güler, bu açıdan sinemayı gerçekliğin makyajla sunulduğu bir alan olduğunu vurguladı. Bu çerçevede Hollywood’un da kendi gerçekliğini üretmiş olduğu filmleri kendi makyözleri ile süsleyerek sunduğunu söyledi. Yahudilerin sinema alanına girişini onların yüzyıllardır ticaret ile uğraşmaları ile bağdaştıran yönetmen, İkinci Dünya savaşında zulüm gören Avrupalı Yahudilerin Amerika’ya yaşayabilmek için göçü sonrasında sinemayı bir para kazancı noktası halinde görmeleri sonucu Yahudilerin sinemaya girdiklerini ifade etti. Sinema alanında erken dönemlerden beri var olmanın bir sonucu olarak Yahudiler kendi problemlerini sinema makyözü ile sunmuş oldu. Bu meyanda İkinci Dünya savaşı ve Holokost’u konu alan filmlerin çokluğunu vurgulayan Güler, Yahudilerin bakış açısının filmlerdeki tezahürünü “Schindler’in Listesi” filminden kesitlerle açıkladı.

Yahudi ile Siyonist arasındaki ayrıma dikkat çeken Abdülhamit Güler, Yahudilerin de tarihte çeşitli zulümler yaşamış olduğunu ancak bu arka plandan faydalanarak Filistin’de Aksa’da yapılan zulmü meşrulaştırma çabasında olanların Siyonistler olduğunu vurguladı. Bu meşrulaştırma çabasında günümüzdeki yapay gerçeklik algısını en güzel şekilde ortaya koyan ürünlerden biri olan sinemanın, eğlence aracı olmasından ötürü insanları kolay bir şekilde etkileyerek kendi gerçekliğini empoze ettiğini belirtti.

Dönemin kapanış programını eda ettiğimiz bu konferansımıza ve önceki konferanslarımıza katılan başta Yönetmen Abdülhamit Güler olmak üzere katılımcı tüm konuşmacılara ve arkadaşlarımıza Genç Öncüler Üniversite Erkek Komisyonu olarak teşekkür ederiz. Gelecek dönem görüşmek üzere, takipte kalın...