14 Temmuz 2024 Pazar
Genç Öncüler

Madalyonun Diğer Yüzü ve Garp Cephesi

8 hafta boyunca birbirinden kıymetli hocalarımızla beraber Batı’nın sömürgeci tarihini öğrenerek gözardı edilen gerçekliklerle zihnimizi tazeledik.

Madalyonun Diğer Yüzü ve Garp Cephesi ders grubu kapsamında Beytullah Mısır ile İngiltere ve üzerinde güneşin batmadığı krallığını, Abit Yaşaroğlu ile Fransa’nın yüzünde bir utanç lekesi olan Cezayir meselesini, Amerika’nın aslında keşif mi işgal mi olduğunu, Amerika'da beyaz insanların siyah insanları nasıl hizmetkâr olarak kullandığını ve bir aksiyon insanı olan Malcolm X’i konuştuk. Semattin Öztürk ile Akdeniz’in ortasında peygamber müjdesi bir ada olan Kıbrıs’ın stratejik önemini konuşurken, Zafer Söğüt ile Endülüs'te bir medeniyetin nasıl çöktüğünü görüp kendimize ibretler aldık. Cevat Özkaya ile 20. yüzyılda medeniyetin merkezi(!) Avrupa’nın içinde Bosna'da yaşanan soykırım üzerine mütalaada bulunup Aliya İzzetbegoviç’in “Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır." sözünü zihinlerimize kazıdık.

Saatler süren derslerimiz, kitap ve makale okumalarımız ile zihinlerimizdeki Batı tasavvuru üzerine yeniden düşündük.

Bir dönem boyunca kıymetli bilgilerini bizimle paylaşan hocalarımıza ve her hafta bizlere eşlik eden katılımcılarımıza verdikleri emekten dolayı teşekkür etmeyi bir borç biliriz.