18 Haziran 2024 Salı
Genç Öncüler

GENÇ ÖNCÜLER DEPREM BÖLGESİNDE

 

 

Genç Öncüler Gençlik Hareketi olarak Ramazan ayının ikinci yarısı boyunca psikososyal destek programı kapsamında Malatya deprem bölgesinde çeşitli çalışmalarda bulunduk.

 

Bir gençlik hareketi olarak deprem sürecinin başından beri elimizden geleni yapmaya gayret gösterdik. Ancak bir yerden sonra bulunduğumuz yerden destekte bulunmanın yeterli gelmediğini ve artık sahada da var olmamız gerektiğine karar verdik ve ön hazırlıklara başladık.

 

Saha çalışmasının öncesinde, bölgede ne tür çalışmalar yapabileceğimiz üzerinde fikir alışverişinde bulunarak yoğun bir mesai neticesinde bir etkinlik programı hazırladık. Buna göre, başta çocuklar olmak üzere liseli öğrenciler ve yetişkin hanımlara yönelik çeşitli çalışmalar yapmaya niyetlendik. Bölgede ihtiyaç duyacağımız malzemelerin bir kısmı önden gönderildi. Yine bir ön hazırlık olarak bölgeye gidecek ekibimize bölgede yürütecekleri çalışmalar ve karşılaşabilecekleri olası sorunların çözümlerine dair bir ön eğitim verildi.

 

Hazırlıkların tamamlanmasının ardından ilk ekibimiz gözlem yapmak ve Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunan çadırkentte bir Genç Öncüler çadırı kurmak üzere deprem bölgesine gitti. Gönüllü ekibin diğer üyelerinin de deprem bölgesine ulaşmasıyla psikososyal destek programına başlamış olduk. Genç Öncüler ekibi olarak bir kısmı Malatya Yeşilyurt’ta bulunan ve bizim de kaldığımız konteynerkentte etkinliklerde bulunmak, bir kısmı da Battalgazi’deki çadırkentte çalışmak üzere iki kola ayrıldık. Konteynerkent ekibimiz öğlen yetişkin hanımlarla sohbet halkaları oluşturarak konteynerkentte Ramazan ayının manevi ruhunu yaşatmaya gayret etti. Öğleden sonra ise konteynerkentte bulunan çocuklarla hem oyunlar oynanıp eğlenildi hem de çocuklara değerler eğitimi verilerek çocuklarımızın dinî ve ahlaki eğitimlerine olumlu yönde katkı sağlanmaya çalışıldı. Çadırkent ekibimiz ise öğle saatlerinden başlayarak Genç Öncüler çadırımızda çadırkentteki çocuklarımızı misafir etti. Çadırımızda bulunan kutu oyunları ile çocukların sosyalleşmesi ve ileride yapılacak etkinliklere ısındırılması hedeflendi. Çocukların istek ve ihtiyaçlarına yönelik etkinliklere öncelik verebilmek için çadırkentteki çocukları tanımak ve gözlemlemek de bu şekilde mümkün oldu. İlerleyen günlerde çadırkentteki etkinlik programı netleşti: Buna göre çadırkentte gün spor saatiyle başlıyor, oyunlar ve resimlerle devam ediyor ve o gün için belirlenen toplu bir etkinlikle de son buluyordu.

 

Çadırkentte ekibimizi şaşırtan güzel durumlar oldu. Çadırımıza gelen çocukların etkinliklerimize ve ekibimize olan ilgisi, çadırda görev alma konusunda istekli oluşları ve yardımseverlilikleri hepimizi çok etkiledi. Geçmişte kalmış bir oyun gözüyle baktığımız isim-şehir oyununu saatlerce oynamaları ise bizi çocukluğumuza götürdü.

 

Bunların yanında, Genç Öncüler çadırında çocukların çeşitli yeteneklerine de şahit olduk. Rulo kâğıdı ile yapılan toplu boyama etkinliğinden sonra çocuklar arasında bir resim furyası başladı. Toplu yapılan resmin çadıra asılması çocuklarımızı anlamlı resimler yapmaları yönünde teşvik etti. 

 

Resim dışında şiir ve şarkı yazan çocuklar da oldu. Çocuklarımızın Genç Öncülere ve Salıncak Çocuk Kulübüne yönelik teveccühü hepimizin yüreğini ısıttı. 

 

Genç Öncüler Gençlik Hareketi olarak liseli gençlerimizi de unutmadık. Akşamları iftar sonrası ekip hâlinde gençlerimizle buluşup onların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda hadis ezberleme, bilgi yarışması, film atölyesi gibi birtakım etkinlikler yaparak kaynaştık. Akşam buluşmalarının dışında, gençlerimizle daha fazla vakit geçirebilmek ve onlara faydalı olabilmek amacıyla sabah saatlerine bir etüt programı koyarak özellikle üniversiteye giriş sınavına hazırlanan öğrencilerin çalışmalarına yardımcı olmaya çalıştık.

 

Deprem bölgesinde yürüttüğümüz psikososyal destek programı sürecinde bizlere maddi manevi yardımda bulunan herkese canıyürekten teşekkür ettiğimizi belirtmek isteriz. Eğer bu büyük felaketin yaralarının sarılmasına en ufak bir katkımız olabildiyse kendimizi mutlu sayarız. Deprem bölgesinde yapılması gereken çok iş olduğunun farkındayız. Bu alanda çalışmalarımız Ramazan Bayramı’nda ve bayram sonrasında da devam edecektir. Allah bize böyle bir felaketi bir daha yaşatmasın.