21 Mayıs 2024 Salı

Genç Öncü Hanımlar Dava Kampını Gerçekleştirdi!

Genç Öncüler Hareketi'nin düzenlemiş olduğu çeşitli eğitim ve etkinliklere katılan, tanışıklığın ve ünsiyetin arttığı, hayra gönüllü olmak isteyen bir grup hanımla birlikte dava kampı gerçekleştirildi. İki gün boyunca süren kampta derslerin yanı sıra farklı etkinliklerle grup içi etkileşim artırıldı. Kampın ana merkezinde "Dava ve Dava İnsanı" konusu yerleştirilmekle birlikte bu mefhuma katkı sağlayacak başka kavram incelemeleri, ayetler ve hadisler ışığında müminlerin ihtiyaç duyduğu sosyal ihtiyaçlara da yer verildi.

Kampın birinci günü ilk olarak bir tanışma etkinliği ile başladı. Sonrasında Ayşenur Adıgüzel'den, her işin başıdır diyerek "Niyet" konusu dinlendi. Peşi sıra davanın bir gerekliliği olarak "Cemaat nedir ve neden gereklidir?" konusu Psk. Dan. Saliha Can Üstün'ün anlatımıyla katılımcılara aktarıldı. Son olarak Merve Mahitapoğlu ile "Hak ve Batıl" üzerinden bir kavram incelemesi yapılarak "Ne için dava?" sorusunun cevabı arandı. Gün sonu grup etkinliği ile birinci gün tamamlandı.

İkinci güne ise bütün katılımcıların katkısı ile kamp öncesi okunmuş olan, Fethi Yeken'in "Davetçiye Notlar" isimli kitabının tahlili ile başlandı. Kendi zamanı ve coğrafyası üzerinden kaleme aldığı eserinin hala günümüz ümmet krizleri ve davetçi ahlakına hitap ediyor olması önemli bir farkındalık oluşturdu. Dava insanı olma, davaya talip olma derken esasen hakiki bir mümin olmanın gerekliliğini bilerek, Betül Üstün ile "Müminin özellikleri" başlığı konuşuldu, ayna karşısına oturuldu, iç muhasebe yapıldı. İkinci günün sonunda ise mümin olma kimliğine ek olarak bir dava insanı olmak için kuşanılması gereken silahlar nelerdir, hangi bedeller ödenmelidir hususunda Uzm. Psk. Senanur Yaşaroğlu'ndan "Dava nedir ve davetçi kimdir?" başlıklı ders dinlendi.

Dolu dolu geçen, muhabbetin ziyadeleştiği iki günlük bir kamp tamamlanmış oldu. Bu vesile ile yeni davetçilerin biz de varız demeye hazırlandığı, bu hazırlığı daha da güçlendirerek her bulundukları yerde yeşerip yeşertecekleri nice tohumlar ekildi. Nice yeni yüzlerle nice dava kamplarında tekrar buluşma temennisi ile...