Salıncak Dergisi

EDİTÖR ABLADAN;
Salıncak’ın bu seneki son sayısından hepinize merhaba arkadaşlar!
Okulların açılmasıyla, uzun süredir ayrı kaldığımız öğretmenlerimize ve arkadaşlarımıza kavuştuk. Bizi geliştirecek olan her yeni bilgiyi artık uzaktan değil pek yakından, arkadaşlarımızla beraber aynı ortamda ve heyecanla öğrenebiliyoruz. Ama biliyoruz ki yeni bilgileri yalnızca okuldan değil aynı zamanda evimizden, ailemizden ve çevremizden de öğreniyoruz. Bazen annemize sorduğumuz bir soruda, bazen ilk defa gördüğümüz bir canlıda, bazen heyecanla okuduğumuz bir kitapta, bazen de izlediğimiz bir filmde ufkumuzu genişletecek yeni bilgiler kazanıyoruz.
Bize faydalı olan her bilgiyi önce en değerli rehberimiz olan Kur’ân-ı Kerim’den öğrenip sonra Rabbimizi ve yarattıklarını daha iyi tanımaya başlayabiliriz. Öğrendiğimiz her yeni bilgiyle dünyamız anlam bulacak, hayatımızı yaratan Rabbimiz için ibadet etmiş olacağız. İlim öğrenmenin ibadet olduğu dinimizde, Rabbimiz Zümer Suresi’nde “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” diyerek öğrenmenin, okumanın, araştırmanın önemini anlamamızı istiyor. Peki bilenlerle bilmeyenler neden bir olmaz? Çünkü bilenler Rabbimizi ve O’nun eserlerini daha iyi tanır böylece güzel davranışlarda bulunurlar, faydalı işler yapmak için birbirleriyle yarışırlar. 
Senin Dergin Salıncak'ın bu sayısında ilim öğrenmenin değerini "Dünyayı İlmiyle Aydınlatanlar" diyerek anlamlandırmaya çalışacağız. Fincan Nine’yle İlme Gayret edecek, Neden İlim Öğrenmeliyiz diyerek sorularımıza yanıt bulacağız. Esma'ül Hüsna sayfasında El-Bari isminin anlamını öğrenecek,  Ayın sayfasında ayet ve hadislerle ilmin kıymetini bir kez daha öğreneceğiz. Dünyadan Sokaklar sayfasıyla tarihi bir Soğukçeşme Sokağı’nı dolaşacak, Gezgin Çorap’la Resim Müzesi’ni gezecek ve İlim Yurdunun Mimarı; Fatıma El-Fıhri’yi daha yakından tanıyacağız. Faydalı İlimler Rehberi’yle tavsiyeler alacağımız, Dilden Dile İlim diyerek yeni kelimelere kucak açacağımız bir sayıyla yine karşınızdayız. 

Her zaman yaratan Rabbimizin adıyla okumak, yazmak, araştırmak ve bütün dünyayı ilmimizle aydınlatmak duasıyla…