Salıncak Dergisi

EDİTÖR ABLADAN;


Dünya’dan Salıncak okurlarına kocaman bir merhaba!
Bulutların yuvası eşsiz gökyüzüyle, balıkları büyüten denizlerle ve gücünü boyundan alan kocaman dağlarla bu muhteşem kainatı yaratan Rabbimize şükrederek başlayalım, hamd ve şükür yalnız sanadır Allah’ım. 
Biliyoruz ki Rahman suresinde bizlere "Allah göğü yükseltti ve dengeyi koydu, sakın dengeyi bozmayın" buyruluyor. Evrendeki bütün gezegenler, yıldızlar, galaksiler bir denge ve ahenk içinde yaratılmıştır. Rabbimizin bizden istediği ise bu doğal düzeni, çevremizi, dünyayı elimizden gelen en iyi şekilde korumaktır arkadaşlar. Eğer bize emanet olan dünyamızı korumazsak olacak felaketlerden zarar gören de yine biz oluruz. Hepimiz nasıl kendi evimizi, okulumuzu, eşyalarımızı temiz tutmaya çalışıyorsak; aynı şekilde, çevremizi ve doğayı temiz tutmaya da özen göstermeliyiz. Dünyayı korumaya ise önce kendi çevremizden başlamalıyız. Yolları, sokakları, parkları temiz tutmalı, çöp atmamalı, kirletenleri uyarmalı ve israfa karşı geri dönüşümün önemini hep hatırlamalıyız. 

Senin Dergin Salıncak'ın bu sayısında yuvamız olan güzel dünyamızı "Salıncak’tan Dünya’ya" diyerek korumaya çalışacağız. Fincan Nine’yle Tefekkür Zamanı geçirecek, Koca Evren Ve Minik Dünyamız diyerek yeni bilgiler edineceğiz. Esma'ül Hüsna sayfasında El-Mümin isminin anlamını öğrenecek,  Ayın sayfasında ayet ve hadislerle dünyamızın değerini bir kez daha kavrayacağız. Dünyadan Sokaklar sayfasıyla ağaçlarla kaplı Dark Hedges Caddesi’ni dolaşacağız, Gezgin Çorap’la Yedigöller’i gezerken, Bilgelik Evinin Sultanı El-Harezmi ve Müminlerin Annesi Hz. Hatice’yi daha  yakından tanıyacağız. Kainatı Tanıma Rehberi’yle tavsiyeler alacağımız, Evrenin Dili diyerek yeni kelimelere kucak açacağımız bir sayıyla yine karşınızdayız. 

Dünyamızı bize yakışan şekilde koruyabilmek duasıyla…