Salıncak Çocuk Dergisi 96. Sayısı Çıktı

Sevgili Salıncak okuru,

Yeni yılın ilk sayısından kocaman bir merhaba! Senin Dergin; Salıncak, 21. yılına girerken okurları ile buluşmaya devam ediyor olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyor. Bu 21 yılda bize eşlik eden, kitaplığında bize de yer veren tüm çocuklara çokça teşekkür ederiz.

Peygamber efendimiz (sav) bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuş; “Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirle­rini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” Bu hadisi şeriften dünyanın neresinde olursa olsun Müslüman olan herkesin kardeş olduğunu, birbirlerini sevmekle ve korumakla sorumlu olduğunu, bir Müslümanın yaşadığı sıkıntının, birbirlerine çok uzakta da olsalar tüm Müslümanların derdi olması gerektiğini anlıyoruz. Bu sayımızda tam olarak bu konudan bahsedeceğiz.

Ailenle, arkadaşlarınla ya da öğretmenlerinle konuşurken Filistin’de yaşanan olaylardan haberdar olmuşsundur. Belki de televizyonda karşına çıkmıştır. Bu haberleri gördüğünde senin de aklına şu sorular geldi mi; Filistin’de neler oluyor? Neden ülkeleri işgal altında? Kardeşlerimizi vatanlarından kim çıkarmak istiyor? Boykot da ne? Neden boykot ediyoruz? Boykot etmekle kardeşlerimize destek mi vermiş olacağız? İşte tüm bu soruların cevabı elindeki tuttuğun derginin içinde.

Senin Dergin; Salıncak “Filistin’e Selam Boykota Devam” diyerek aklına takılan tüm bu sorulara yepyeni sayfalarla cevap vermeye hazır!

Bu sayımızda Fincan Nine, çok sevdiği çocuklara Filistin’de neler olduğunu anlatacak. “Duyduk ki” sayfası ile boykot kelimesinin nasıl ortaya çıktığını, “Bi’ Beşlik” sayfası ile Filistin’deki kardeşlerimiz için yapabileceğimiz 5 şeyi öğreneceğiz. “Adım Adım Boykot” sayfası ile boykotu alışkanlık haline getirmek için verilen ipuçlarını görürken “Sözün Özü” sayfasında farklı dillerde birlikte hareket etmeye dair olan atasözlerini inceleyeceğiz.  “Salıncak TV” ile de dünyadaki çocukların Filistinli kardeşlerimiz için yaptıklarına şahit olacağız. Boyama, bulmaca ve ilginç bilgiler ile eğlenirken “Ben de Çizerim” sayfasında bir denizaltının nasıl çizildiğini öğreneceğiz.

Salıncak Çocuk Dergisi’ndeki yenilikler bitmedi! Artık 7 – 11 yaş arasındaki çocuklardan oluşan “Çocuk Danışma Kurulu” da bizlerle.

Tüm bu yeniliklerle seni dergini okumaya uğurlamadan önce küçük bir hatırlatma yapalım. Filistinli kardeşlerimiz için dua etmeyi ve öğrendiğin bilgileri arkadaşlarınla paylaşmayı ihmal etme. Keyifli okumalar.