Salıncak Çocuk Dergisi 91. Sayısı Çıktı!

EDİTÖR ABLADAN;

Merhabalar biricik Salıncak okurumuz!

Biliyorum ki hepiniz çok iyi ve çok akıllı çocuklarsınız. Peki iyi olmak, iyilik tam olarak nedir hiç düşündünüz mü? Gerçek iyilik hiçbir karşılık beklemeden yapılan yardıma denir. Yaptığımız her iyilikte Rabbimiz bizden biraz daha hoşnut olur. Hem biz içimizde tarifsiz bir sevinç hissederiz hem de iyilik yaptığımız kişiyi sevindirmiş oluruz. Böylece o da başkasına iyilik yaparak mutlu olabileceğini anlar ve iyiliğin yayılmasına destek olur. Böylece iyilik, suya atılan taşın yaydığı dalga gibi halka halka genişleyerek herkesi içine alır. Yapılan ufak bir iyilik, diğer taraftan çok büyük bir iyiliğe dönüşebilir. Mesela yaz sıcaklarında bir kaba su doldurup sokakta bir kenara koymak bizim için çok küçük ve kolay bir şeydir. Ancak susuzluktan ve sıcaktan bunalan hayvanları düşündüğümüzde bu, çok büyük bir iyilik olabilir. Veya yolda bulunan bir taşı kenara koymak bizi hiç zorlamaz. Ancak o yoldan geçen birinin ayağının o taşa takılmasına engel olmak; çok büyük bir iyilik haline gelir.

İyilik yapmanın ne kadar güzel ve zahmetsiz olduğunu anladık değil mi? Mesela sözlerimizle de iyilik yapabiliriz. Örneğin ortada hiçbir sebep yokken arkadaşınızın yanına gidip, gözlerine bakarak ‘’Seni çok seviyorum canım arkadaşım’’ diyebilirsin. Arkadaşın çok sevinir değil mi? Hatta belki de sevinçten sana sarılır bile. İşte onun bu mutluluğu sana da geçecektir. İşte iyilik bu kadar bulaşıcı bir şey.

 

Hem sana çok güzel bir haber vereyim mi? Rabbimiz buyuruyor ki:

‘’ Doğrusu, kim iyilik yaparak kendini Allah'a teslim ederse, onun ödülü Rabbinin katındadır. Böyle kimseler için ne bir korku vardır ne de üzüntü çekerler.’’ (Bakara Suresi 112. Ayet)

 

Bu güzel müjdeden sonra iyilikte ve hayırda yarışmaya var mısın?

 

Senin Dergin Salıncak’ın bu sayısında sizleri ‘’ İyilik İyileştirir’’ diyerek iyiliğin iyileştirici gücü hakkında düşünmeye davet ediyoruz. Bu sayıda Fincan Nine’den, Zimem Defterini öğrenecek, Depremler Neden Var diyerek derin derin düşünceğiz.  Esma'ül Hüsna sayfasında Er-Rezzak isminin anlamını kavrayacak ve bir balıktan Îsâr Denizi’ni dinleyeceğiz. Hayret Bi'şey! sayfasında yine hayretler içinde kalırken, Naci ile Safi’nin hayatına konuk olacağız. Şifreli Bulmaca ve Boyama sayfasıyla eğlenip, Büyüyünce Ne Olsam sayfasında sorularımıza cevap bulacağız.

O halde daha fazla beklemeden sayfaları çevirmeye başla bakalım!