Genç Öncüler Dergisi 191. Sayısı Çıktı

Herkes bu hayatta başarılı olmak, itibar kazanmak, şan, şöhret adına iz bırakmak ister. Ancak kendi benliğinde, kendi sokaklarında bile kaybolan insanın, menzile varmak için kendinden önce menzile varanların izini takip etmeye ne kadar da ihtiyacı vardır! Rıza kapısına erişebilmek, peygamberlerin ve Salih kulların yolundan yürümek için önüne çıkan engelleri nasıl aşacak, ayrık otlardan etkilenmeden önündeki yol ayrımlarından hangisini seçecektir?

Bundan sebeptir ki yaşamlarına anlamlı bir iz bırakmak isteyenler zamanın değerini ve değerlendirmesini bilen insanlardır.

İnsanın yaratılış hikmetini kavrayabilmek için Kur’an-ı Kerim’de Mülk Suresi 2. Ayetinde şöyle buyurmuştur;

"O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır."

Nitekim insan için güzel amel yapmak demek, yaşamında insana ve insanlığa yararlı anlamlı izler bırakmak demektir.

Öte yandan insanların yaşam öykülerine baktığımızda bu ilahi düstura uygun iz bırakanlar olduğu kadar yaşamlarına kir bırakanlarında olduğunu gözlemliyoruz.

Şüphesiz insan ve insanlığa hizmet etme ve güzel davranışlardan yoksunluk sergileme açısından örnek verilecek çok değişik insan figürleri vardır.

Bizlerde Genç Öncüler olarak kulluk vazifemizin ardında, gelip geçici olduğumuz şu diyarda bir iz bırakmak, gök kubbede hoş bir sadâ bırakmak istedik.

Genç Öncüler dergisi olarak “İzlerin Rengi” manşetiyle karşınızdayız. Yazarlarımızdan Numan Karabudak, İnsanın İlk İzleri Habil ve Kabil yazısını kaleme aldı. Ahmed Dheyab, İzin İzleri İnsanın Yaşantısının Yansımasıdır dedi. Zeyneb Rabia Yazıcı Hayata Bırakılan İz: Salih Evlat Benden Geriye Kalan yazısıyla sizlerle. Nejdet Meşe, Silinmeyen İzler yazısını kaleme aldı. Elif Enfal, Âlimler Nasıl İz Bırakır dedi. Muhammed Yasin Gidici, Medeniyetin İzleri yazısıyla sizlerle. Zeynep Nur, Geçenin Kalana Bıraktığı yazısını kaleme aldı. Tuğba Şahin, Hayati Üstün Beyefendinin kıymetli eşi Şeyma Üstün Hanımefendi ile röportaj gerçekleştirdi. Dosya dışı yazılarda Hüseyin Süslü, Amaç Sanat mı? Dedi. Süheyla Gökcan Sonsuza Yolculuk Yazısıyla sizlerle. Sümeyye Hamsoğlu, Evlad-ı Fatiha’n Bosna’yı birlikte gezelim dedi. Zehra Mahitapoğlu, Bizden Haberler sayfasını sizler için hazırladı. Etkinlik sayfasında Zeynep Pınar Can, Ayvalı Kavak Ziyaretini kaleme aldı. Son olarak R. Merve Taşdelen, Balmumlarımı Eriten Yıldız şiiriyle sizlerle.

Genç Öncüler olarak her koşul ve durumda hakkı dile getirip istikamet üzere olma sorumluluğumuzu yerine getirme gayesiyle bu ayki dergimizi siz değerli okuyucularımızın idrak ve beğenisine sunuyoruz. Her sözümüzün başı Allah’ın adı ile ve yine her sözümüzün sonu Allahualem olmak üzere.