Genç Öncüler 185. Sayısı Çıktı

Emek; çabalamak, sabretmek ve üretmektir. İnsan emek vermeden istediği şeye ulaşamaz. İçinde emek olmayan bir şeyin eğlencesi, tadı tuzu olmaz. Emek, çalışarak, alnının terini dökerek gerçekleşir.

 

İnsanların bazı şeyleri elde etmeleri verdiği emekler ile doğru orantılıdır. Nasıl ki bir tarla ekilir, sürülür, gübrelenir, ve sulanır ise neticesinde ürün mahsul alınarak emeğin karşılığı alınır. İşte amacımız doğrultusunda harcadığımız bu enerjiye emek adı verilir ve nitekim bir işte başarılı olmanın olmazsa olmaz yolu o iş için emek harcamaktır. Zira emeksiz, zahmetsiz kazanılmış bir başarı söz konusu değildir. Hayatımızın her alanında çalışmak, emek vermek istediğimiz sonucu almamız için gereklidir. Diğer bir deyişle emek verip çabalamak hayatın bir gerçeğidir.

 

Emek vermediğimiz, uğrunda bedel ödemediğimiz ya da ödediğimiz bedeli unuttuğumuz, bazen kendi ellerimiz ile sıradanlaştırdığımız halatlar, iskele duvarına sürte sürte incelir, incelir, incelir. Bir süre sonra kopar…

Hiç emek vermemişsek halatın kopması daha kolaydır; bir bıçak, bir çift bakış, iki çift acı söz yeter bazen…

 

Öte yandan “emek” Kur’an’da çok önemli bir insani değerdir; “İnsan için emeğinden başkası yoktur. (Necm; 39)” diye buyuruyor Allahu Teala Kuran-ı Kerim’de. Çünkü dinimizce emek harcayanlar ve emek harcayarak üretilen şeyler değerlidir. Bu değerin kıymetinin bilinmesi Allah’ın ve resulünün isteğidir.

Üretmek mutluluktur. Sadece tüketmek insanı mutlu kılmaz. Üstelik üretmek sadece maddi de değildir. İlim, irfan üretimi de aynı şekilde emek ürünüdür aynı şekilde çok değerlidir.

 

Bizler de Genç Öncüler olarak bu ay Emeğin İzi manşetiyle karşınızdayız.

Yazarlarımızdan Elif Enfal “Emek Vermek Üzerine Kısa Bir Mülâhaza” yazısını kaleme aldı. Feyzanur Karaman  “İslam’da Emek ve  Kazanç İlişkisi” yazısıyla sizlerle. İrem Değermenci “Duygusal Açıdan Emek dedi. Nagehan Elif Akyağ “Bizim İçin Para Kazanmak Sadece Para Kazanmak Mı?” yazısını kaleme aldı. Uğur Kaya “Yatırım Tavsiyesidir” yazısıyla sizlerle. İlker Taşkın “Kanlı Elmas” film tahlilini sizler için yaptı. Numan Karabudak “Yolda Olmak” denemesini kaleme aldı. Yüksel İpek Karayılan “Melemen ve Çay” hikayesiyle sizlerle. Şükran “Nart Kudüs Gezisi”ni kaleme aldı. Merve Taşdelen “Nida” şiiriyle sizlerle. Zehra Mahitapoğlu  “Biz’den Haberler” sayfasını sizler için hazırladı. Tülay Sevinç “Kısadan Hissenin Bıraktığı İzler” dedi. Fırat Salaz “Leyl” şiirini kaleme aldı. Son olarak Betül Sena Ünlü, çizimini bizlerle paylaştı.

Genç Öncüler olarak her koşul ve durumda hakkı dile getirip istikamet üzere olma sorumluluğumuzu yerine getirme gayesiyle bu ayki dergimizi siz değerli okuyucularımızın idrak ve beğenisine sunuyoruz. Her sözümüzün başı Allah’ın adı ile ve yine her sözümüzün sonu Allahualem olmak üzere…