Genç Öncüler

ZULÜM SİNEMASINDA SEYİRCİ DÜNYA
İnsanlığın var oluşundan bu yana Kabil ve Habil’in mirası olan zulüm, 21. yüzyılda da artarak ve şiddetlenerek devam ediyor. Dünyada yer edinme çabası, toprak sevdası ve başkasını yenme arzusu ne yazık ki gözleri kör etmiş bile. Kendi türünü rahatça öldüren canlılar arasına insanın girmesi ve hayvanlardan çok daha vahşi ve acımasız olması dünyanın geldiği nokta bakımından dehşet verici. Ancak daha da dehşet veren ve anlamlandırması hayli zor olan bir şey varsa o da bu zulmü film tadında izleyen insanlık… Biz Genç Öncüler Dergisi olarak zulme sessiz kalmayı bırakın dilsiz şeytan olmayı, şeytandan bile aşağıda olmak olarak görenlerdeniz ve kalemimizin mürekkebi yettiğince, yıllardır süregelen bu insanlık dışı vahim ve elem dolu tabloyu gözler önüne seriyoruz. Ancak diğer tablolardan farklı olarak izlemek için değil gerekirse tablonun seyrini ve rengini değiştirmek için. İstifade edebilmek ve insan olduğumuzu akledebilmek duası ile…
Bu ay Genç Öncüler olarak Zulüm Sinemasında Seyirci Dünya manşetiyle karşınızdayız. Yazarlarımızdan Ömer Kırbaşoğlu, Bir Kıble Meselesi yazısını kaleme aldı. Mahinur Özdemir, Göz Göre Katliam dedi. Osman Zinnur Aksu, Gücün ve Direnişin Dili yazısıyla sizlerle. Nagehan Elif Akyağ, Filistin’i Gündemde Nasıl Canlı Tutarız? dedi. Laedri, Silahlı Çatışma Hukuku ve Filistin İşgali yazısını kaleme aldı. Merve Mahitapoğlu, Ne İşe Yarar Ki Bu Boykot? dedi. Saliha Meryem Aksu, İşgal Sonrası Çocuklarda Travma yazısını sizler için kaleme aldı. Fatih Kaleli, Filistin İçin Kim Ne Dedi? yazısını sizler için yazdı. Zehra Mahitapoğlu, Silahlı Yitik Barışın Sesi: Feyruz ve Şehrin Çiçeği yazısının mütercimliğini yaptı. Fatma Sena Yabanigül, Direnin Limon Ağaçları, Zeytin Ağaçları filminin tahlilini sizler için kaleme aldı. Dosya dışı yazılarımızdan Numan Karabudak, Yeniden İslam Olmak dedi. Enes Albayrak, Pasaportun Gücü hikayesini kaleme aldı. Mehmet Ali Özdemir, Bilgi, İlim, Bilmek  yazısını latinize etti. Selim Cemil, Bizden Haberler’le sizlerle. Osman Zinnur Aksu, Susmaya Alan Açmak çevirisini sizler için kaleme aldı. Zeynep Şule Ayrılmak, Kanıyor Kudüs şiirini sizlerle paylaştı. Son olarak Betül Ünlü sizler için çizdi.
Genç Öncüler olarak her koşul ve durumda hakkı dile getirip istikamet üzere olma sorumluluğumuzu yerine getirme gayesiyle bu ayki dergimizi siz değerli okuyucularımızın idrak ve beğenine sunuyoruz. Her sözümüzün başı Allah'ın adı ile ve yine her sözümüzün sonu Allahualem olmak üzere.