Genç Öncüler Dergisi 200. Sayı Çıktı

Gençlik için güzel hayallere dalan, dünyayı ve insanları tanımak isteyen, tarihinin ve misyonunun farkında, kalbinde merhamet bulunan, emri bil maruf nehyi anil münkeri ilke edinmiş bir grup genç tarafından kurulmuştu Genç Öncüler Dergisi. Bu gençler bundan tam 21 yıl önce “Kimsenin olmadığı yerde ben varım!” diyerek uzun soluklu bir yola çıkmaya niyet etmişlerdi. Söyleyecek sözleri vardı geçmişe, geleceğe ve bugüne dair. İlk sayısından itibaren haksızlığı, adaletsizliği, zalimleri ve mazlumları haykırmışlardı sayfalarında. “Safını belirle!” diyerek birlik olmayı hatırlatmışlardı. Bir bayrak yarışına katılmışlar ve ellerinde tuttukları bayrağı teslim alacak bir nesil yetiştirmeyi amaçlamışlardı.

 

Aradan geçen 21 yılın ardından ise aynı misyonu taşıyan gençler devraldı bu bayrağı ve “Gençliğin dilinden gençler için!” diyerek çalışmaya devam etti. Bugünse Genç Öncüler Dergisi, 200. sayısı ile okurlarıyla buluşmanın heyecan ve sevincini yaşıyor. 21 yıllık süreç içerisindeki değişen ve değişmeyenlere değindiğimiz bu sayımızda, yazarlarımız, konulara kendi perspektiflerinden bakarak yazılarını kaleme aldılar.

 

Yazarlarımızdan Zehra Mahitapoğlu Köksal, “Değişen Dünya ve Gençlik” başlıklı yazısında gençlerin değer sıralamalarına en çok önem verdiği konulara ve yaşanan dönüşüme odaklanıyor. Belkız Mahitapoğlu, “Zihinlerde Manasını Kaybeden Tesettür” başlıklı yazılı ile 21 yıl öncesindeki ve günümüzdeki tesettür kavramını ele alıyor. Hacernur Yeşilaltun, “Sosyal Âlemde İlerleme, İnsanlıkta Gerileme” başlıklı yazısında sosyal medya kullanmanın amaçlarından ve duygusal etkileşimlerinden bahsediyor. Osman Zinnur Aksu, “Modern Toplumda Aile” Senanur Yaşaroğlu ise “Yol Masalı” başlıklı yazısı ile yerini alıyor. Sosyolog, Öğr. Üyesi Dr. Cenk Beyaz ile değişen ve değişmeyen kavramlar üzerinden gerçekleştirdiğimiz röportaj da bu sayıda bizlerle. Genç Öncüler’de uzun yıllar hizmet hayatında bulunan Merve Mahitapoğlu ve Saliha Can Üstün’ün gerçekleştirmiş olduğu söyleşiyi de okuyucularımızın istifadesine sunuyoruz.  Bu söyleşide vakıf, dava, hizmet gibi kavramlar üzerinden geçmiş 21 senenin hikâyesini kendi tecrübeleri üzerinden okuyacağız. Genç Öncüler Dergisi’nin 200 sayılık serüvenine de şahit olacağımız sayımızda mikrofonu gençlere yönelttik ve değişen ve değişmeyenleri sorduk.

 

Dosya dışında ise Zehra Mahitapoğlu Köksal, Bizden Haberler’i okuyucularımız için hazırladı. Etkinlik sayfasında Merve Mahitapoğlu, gerçekleştirilen Dava Kampı hakkında bilgi verirken Ayşe Nur Başar ise Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali’nin yürütmüş olduğu atölye çalışmasının detaylarını kaleme aldı. Gülbahar Arık, “Sonsuz Yürekli Kelimeler” başlıklı yazısı ile R. Merve Taşdelen ise “Kiwi Kuşu” başlıklı şiiri ile 200. sayımızda bizlerle. Bu sayımızda yer alan yazarlarımıza ve 21. yılımıza gelene kadar dergimize emek veren tüm kardeşlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Genç Öncüler olarak her koşul ve durumda hakkı dile getirip istikamet üzere olma sorumluluğumuzu yerine getirme gayesiyle bu ayki dergimizi siz değerli okuyucularımızın idrak ve beğenisine sunuyoruz. Her sözümüzün başı Allah’ın adı ile ve yine her sözümüzün sonu Allahuâlem olmak üzere.