Reyhanlı Şehit Aileleri Yaşam Merkezi Ziyareti

Genç Öncüler 14 Temmuz 2017 0 Yorum

Yıllardır süren iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek mecburiyetinde kalan Suriyeli misafirlerimize karşı şimdiye kadar kurumsal ve kişisel olarak kardeşlik görevimizi yerine getirmeye çalıştık. Ancak neler yaşadıklarını anlamadan,  sadece uzaktan maddi destekte bulunarak kardeşlerimize karşı sorumluluğumuzun bitmediğinin farkındaydık.

Bu yüzden Genç Öncüler hanımlar yönetimini temsilen Sümeyye Razi, Senanur Yaşaroğlu ve May Akraa ile  Hatay-Reyhanlı' daki Şehit Aileleri Yaşam ve Eğitim Sitesini ziyaret için yola çıktık. Birkaç dostun hayalini kurarak başlayan, FİKSAD ve Darul Eytam Vakfı'nın da katkılarıyla oluşturulan alanda şehit hanımları ve çocuklarının yaraları sarılıyor, yaşamlarına devam edebilmeleri için eğitim veriliyor. Avlu sisteminde düzenlenen proje, hanımlara kendilerini rahat hissettiren bir ortam sunuyor. Yazın ve kışın açık olan okul sayesinde çocuklar eğitimlerine kaldıkları yerden devam ediyor ve Türkçe öğreniyorlar.  


Reyhanlı'daki bu alanı görene kadar sadece Suriyeli kardeşlerimizin bize ihtiyacı olduğu zannını taşıyorduk ama gördük ki bizim de onlara ihtiyacımız var. Anladık ki şehit yavrularına sıkıca sarılıp başlarını okşamaya, hikayesi yüzünden okunan kadınların dertlerine ortak olmaya, mazlum sofrasında bir lokma yemeye ve en önemlisi onların içten dualarına ihtiyacımız var.

Proje sorumlusu amcamızın dediği gibi "Herkesin bankamatikten yüklediği parayla baktığı sanal yetimleri var ama gerçek yetimler burada, onlara sarılmak, başlarını okşamak lazım. Bu bizim ihtiyacımız." Bundan dolayı projenin ismini şu şekilde düzeltiyor sorumlu amcalarımız "Şehit Aileleri Yaşam ve Eğitim Sitesi- Şehir Aileleri Rehabilitasyon Merkezi". 


Ziyaretimizin sonunda tekrar fark ettik ki bu kardeşlerimiz, imtihanımızı bize hatırlatan, dünyanın aldatıcı yüzünü gösteren ve bizi özümüze döndürecek belki de son fırsatımız. Ey Rabbimiz, bizleri emanetine sahip çıkanlardan, karşılığını sadece senden umarak mazlumların, yetimlerin ellerinden tutanlardan eyle. (Amin) 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder