Etkinlikler

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri Başlıyor

Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği'nin düzenlediği, sinemanın geliştirdiği ve yeni yeteneklerin keşfedilmesini amaçlayan kısa film günleri başlıyor. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması, şu ana dek bugüne kadar bugüne kadar evsizler, Bireyselleşme ve Aile, Güven ve Birlikte Yaşama Kültürü temaları üzerinde durulmuştu. Bu yıl beşincisi var yarışmada tema sınırlaması bulunmuyor ve başvuru genel kategorisi ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilmeye alınacak. 15 Şubat 2020 tarihinde yarışmaya son gönderilen tarihi. Mart 2020'de kısa film günleri başlayacak. Birlikte film gösterileri hakkında ödül töreniyle birlikte yarışma sonuçları açıklanacak.

Genel Koordinatörü Aşkın Özcan, yarışma yürütücüleri ise Mehmet Zahid Başak ve Mahmut İslam Bilir olacak. Yarışmanın ana jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor.

Sinema yazarı İhsan Kabil, yazar Cevat Özkaya, yönetmen Sinan Sertel, sinema eleştirmeni Tuba Özden Deniz ve yönetmen Bekir Bülbül, kurul kurulunda bulundu. Her biri önünde yetkin isimlerden oluşan ön jüri, tarihçilerin eserlerini tarihsel tabiatın finale kalan filmleri belirliyor. Yönetmen Kaan Atilla Taşkın, TRT iç yapımlardan Nuray Kayacan, sinema eleştirmeni Serdar Arslan, senarist Ayşe Karaköse'nin yanı sıra görüntü yönetmeni Muhammet Abdülgafur Şahin, ön jürileri üyeleri arasında.

Beyoğlu Akdemi 'de yarışildi tanıtım toplantısı yapıldı' de gerçekleştirildi. Yarışmanın Genel Koordinatörü Aşkın Özcanın açıklaması açıklamada 5 yıl önce "Genç Öncüler Kısa Film Yarışması" adıyla yola çıktıklarını hatırlatarak, sanatın gücünden faydalanması konusunda sorun giderme dikkati çekmeyi hedeflediklerini belirtti. "Kısadan Hisse Kısa Film Günleri" adlı üyelerden bazıları şöyle dedi: "Artık kısa bir film yarışması sadece bir ödül töreniyle bitmesin, aynı zamanda sinemaya dair ne kadar istiyorsa, kısa film gösterildiğinde bir konseptte yapıldığını istedik. Bu yıl da inşallah 5'incisini yaparız.

Öykü yazarı Cemal Şakar, öykü ve roman arasındaki fark kısa ve uzun metraj filmlere benzediğine dikkatati çekerek, kısa tür yazmanın ve çekmenin zor olduğunu söyledi. Şakar; ifadelerini kullandı.

Yönetmen Seyid Çolak, kısa film yarışma ve festivallerinin sinema endüstrisi'ni tanımak istiyor, kimsenin çok önemli olduğunu dile getirerek dile getirerek, "Ben sinema ile dost arkadaşlarınızın çoğunu kısa film festivalinde edindim. İnşallah daha çok kısa film festivalleri ve yarışmalarınıir. kıymetli isimler, herkesin büyük emeği olacak. Hayırlı olsun. " dedi.

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri "nde iki kategoride toplam 35 bin liralık ödül verilecek. Genel kategoride yarışan filmlerde birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin, üçüncüye 4 bin lira, Jüri Özel Ödülü ve Genç Öncüler Özel Ödülü verildi.

Lise kategorisinde yarışan filmlerde ise birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin ve üçüncüye 2 bin lira ödül dağıtılacak.

"Www.kisadanhisse.org" internet adresinden öğrenilebilecek.

KISA FİLMLER KISADAN HİSSE'DE YARIŞACAK

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri başlıyor. Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor. Yarışmada toplam 35 bin lira ödül dağıtılacak. Her yıl farklı temalarla yapılan yarışmada bu yıl tema sınırlaması bulunmuyor. Yarışmaya son tarihi tarihi 15 Şubat 2020.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğini planladı 5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri başlıyor. Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği'nin düzenlediği kısa film günlerinde birbirinden ayrı isimler yer alacak. Genel Lise kategorisindeki Yarışmaya başvurular ettik www.kisadanhisse.org önünüze yapilacak. Türkiye genelindeki yarışmaya 15 Şubat 2020'ye kadar başvurulabilecek. Eserlerin değerlendirilmesinin Mart 2020'de kısa film günleri başlayacak. Birlikte film gösterileri hakkında ödül töreniyle birlikte yarışma sonuçları açıklanacak.

645 FİLM KATILDI

Genç Öncüler Kısa Film Yarışması olarak etkinleştirme bugüne kadar evsizler, Bireyselleşme ve Aile, Güven, Birlikte Yaşama Kültürü temalarındaki oyuncular yarışmaya katıldı. Toplamda 645 filmin katında kısa film günlerinde 30 film ödüle lâyık görüldü. Birbirinden değerli isimlerle sinema üzerine söyleşiler kuruldu. Beşincisi temizlemek yarışmada bu yıl tema sınırlaması bulunmuyor ve başvurular iki farklı kategoride alınacak.

JÜRİDE KİMLER VAR?

Genel Koordinatörü Aşkın Özcan olacak. Yarışma yürütücüleri ise Mehmet Zahid Başak ve Mahmut İslam Bilir olacak. Yarışmanın ana jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor.

Sinema yazarı İhsan Kabil, yazar Cevat Özkaya, yönetmen Sinan Sertel, sinema eleştirmeni Tuba Özden Deniz ve yönetmen Bekir Bülbül, kurul kurulunda bulundu. Her biri önünde yetkin isimlerden oluşan ön jüri, tarihçilerin eserlerini tarihsel tabiatın finale kalan filmleri belirliyor. Yönetmen Kaan Atilla Taşkın, TRT iç yapımlardan Nuray Kayacan, sinema eleştirmeni Serdar Arslan, senarist Ayşe Karaköse'nin yanı sıra görüntü yönetmeni Muhammet Abdülgafur Şahin, ön jürileri üyeleri arasında.

35 BİN LİRA DAĞITILACAK

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri'nde iki kategoride toplam 35 bin liralık ödül verilecek.

Genel kategoride yarışan filmlerde;

BİRİNCİYE, 10.000 TL

İKİNCİYE, 7.000 TL

ÜÇÜNCÜYE, 4.000 TL

Jüri Özel Ödülü, 2000 TL

Genç Öncüler Özel Ödülü 2000 TL ödül verilecek.

Lise kategorisinde yarışan filmlerde ise

BİRİNCİYE, 5.000 TL

İKİNCİYE, 3.000 TL

ÜÇÜNCÜYE, 2.000 TL ödül dağıtılacak.

İrtibat:
İskenderpaşa Mh. Yeşiltekke Sk. No: 4 Fatih / İstanbul

e-posta: bilgi@kisadanhisse.org
Tel : 0212 635 42 52 - 53
Gsm: 0535 229 83 45 (Genel Koordinatör: Aşkın Özcan)

Liseli kız kardeşlerimiz ile makrome anahtarlık atölyesinde bir araya geldik. Minik düğümler atıp güzel motifler ortaya çıkardı ettik atölyemizdeki yetenekli elleri keşfetmiş olduk. Emek edince ortaya güzel güzel şeyler çıktığı da bolca muhabbet yaparak imkan bulduk. Bizimle beraber olan kardeşlerimize teşekkür eder bu muhabbet halkamıza tüm liseli kardeşlerimizi bekleriz.

Salıncak Çocuk Kulübü yeni dönem açılışını Fatih, Başakşehir ve Kağıthane'yi ilkokul ve ortaokul yaş grubu kız kardeşlerimizle birlikte keyifli bir şekilde gerçekleştirdi. Rabbimize ettiğimizde dualarla birlikte programımız tanışma, slayt gösterisi, oyunlar ve ikramlar eşliğinde devam etti. Kardeşlerimize geçmişlerinden önce çok teşekkür ediyor, dönem içerisinde derslerimizle verimli bir yıl geçirmeyi diliyoruz.

2019-2020 yılının açılışını liseli genç kardeşlerimizin teveccühü ile yapmış bulunuyoruz. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programımız, genç öncüler tanıtım videosu ile devam etti. Ardından bu sene içerisinde ki faaliyetlerimizi anlatmak üzere lise komisyon başkanımız Senanur Yaşaroğlu kısa bir konuşma yaptı. Seneye birlik ve beraberlik ile başlamak adına Uzm. Psikolog Saliha Can Üstün ablamız kardeşlik bağının, bir çatı altında beraber olmanın önemi hakkında kısa bir sohbet yaptı. Bol muhabbetli, güzel bağların ilk adımının atıldığıaçılışımıza katılım sağlayan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Gelecek programlarda görüşmek duasıyla.

  • 1