IŞID nerede?

Siyaset Ara 25, 2015 0 Yorum

Suriye’de 1 Ocak’ta BM’nin planladığı ateşkes çağrısına çok az bir süre kala bütün taraflar stratejik mevki kazanma peşinde. Rusya’nın Azez ve Bayırbucak’a ardından da IŞID’ın doğudan rejiminse güneyden yaptığı saldırılarla PYD için kuzey Suriye’de açılacak stratejik askeri ve enerji koridoruyla yüzleşiyoruz. Diğer yandan ABD ise Kobani ve Haseke’ye mühimmat yığıyor. Karşımızda aynı anda hem ABD hem de İran’la yatmayı beceren bir Irak merkezi yönetimi ve şii hilali-safevi rüyası gören fiili olarak Yemen, Irak ve Suriye’de işgalci bir teokratik rejim var. Aynı zamanda Ukrayna’dan Kırım’a Gürcistan’a ve Suriye’ye kadar ihlal etmediği sınır kalmamasına rağmen sınır ihlali yapmadık diyen Rus ayısı. Ve nihayetinde çıkarttığı savaşların faturasını yine Müslümanlara ödetip “Müslümanlar için savaşacak değiliz” diyen NATO.

Peki kimin için neden Suriye?

Suriye’nin kuzeyi silahını aldığı herkesin her an fahişeliğini yapacak PYD/PKK için kuşkusuz vazgeçilmez bir öneme sahip. Eğer Suriye’deki kargaşa yoluyla IŞID muhaliflerden ve rejimden aldığı yerleri birer birer PYD’ye bırakırsa ve aynı anda hem NATO hem de Rusya muhaliflerin karşılık veremediği ve en fazla zafiyete sebep olan hava saldırılarıyla PYD’nin önünü Doğu Akdeniz’e doğru açarsa bu Türkiye için Ortadoğu’yla bağlantının mutlak surette kopması anlamına gelir. Aynı zamanda Kürtlerin vasıtasıyla Türkiye’ye tek başına yedirilmeyecek enerji pazarının alternatifi de yaratılmış olur. Böyle bir durumda Barzani’nin dahi petrolünü Türkiye üzerinden geçirmemesi güçlü ihtimal. Şu da unutulmasın ki bugün Doğu Akdeniz ciddi petrol ve doğalgaz rezervlerine sahiptir ve daha şimdiden Mısır-Güney Kıbrıs-İsrail –Yunanistan ekseninde oluşturulan enerji paktlarıyla Türkiye bu pazardan mahrum edilmek isteniyor. Peki Kürtlerin ardında bu enerji koridorunu kim kontrol edecek? Tabi ki Rusya-İsrail ve Amerikan anonim şirketleri.

Uluslararası savunma şirketleri bu yılın Ekim ayına değin 46 milyar 600 milyon dolarlık kar elde etti. Amerika’nın beş büyük silah ve savunma şirketinin piyasa değerleri Arap Baharından bu yana  en az yüzde 15 en fazla yüzde 29 artış gösterdi ve bu oran artmaya devam ediyor.  Bilindiği gibi taşeron şirketler vasıtasıyla IŞID hem Rusya hem Esed’e petrol satıyor.  İran, Türkiye’nin sahip olduğu Mavi Akım’ın kapasitesinden 30 milyar metreküp daha fazla petrol ve doğalgaz aktarabilecek, Irak ve Suriye üzerinden batıya pazarlanması öngörülen bir “Dostluk Boru Hattı” projesine sahip. Aynı zamanda Katar ve Suudi Arabistan’ın buna alternatif Suriye üzerinden Türkiye’ye bağlanılacak “Arap Boru  Hattı” Esad tarafından reddedilmişti. Dünyanın en zengin petrol ve doğal rezervlerine sahip Katar’ın Basra Körfezine alternatif Türkiye üzerinden geçirmek istediği bir petrol ve doğal gaz projesi daha vardı. İlginç olan bir diğeriyse savaşın başlamasına müteakip İsrail doğu Akdeniz’de 16 trilyon metro küplük 100 milyar değerinde doğalgaz bulduğunu açıklamış ve tek alternatif rota Lübnan, Suriye üzerinden Türkiye gözükmekteydi. Humus ’ta 2011 yılında 400 bin metreküplük doğalgaz rezervi bulunduğunu ve Suriye’nin toplam doğal gaz rezervinin 284 milyar metre küp olduğu unutulmamalı. Son olarak Barzani’nin de Merkezi yönetim ve Amerikan şirketlerine rest çekip petrolünü Türkiye üzerinden bağımsız pazarladığı hatırlanmalı. Niye? Çünkü haritaya yukardan bakınca IŞID bütün bunların ortasında yayılmış bir vaziyette sınır çiziyor.

Dücane Demirtaş

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder