Genç Öncüler Şehadet Özel Sayısı Çıktı!

Genç Öncüler Şub 23, 2016 0 Yorum

kapak103

Genç Öncüler Dergisi’nin Şubat ayı münasebetiyle hazırladığı  “Şehadet Özel” sayısı çıktı! 103. Sayıda İslami Mücadelenin yakın tarihine damga vurmuş şehitler hatırlatılıyor.

Ömer Muhtar , İskilipli Atıf Hoca, Şeyh Said, Metin Yüksel, Zehran Alluş , Tekiner Tayfur, Abdulkadir Salih’in mücadeleleri yazar kadrosu tarafından irdelendi.

Fatih Camiinde arkasından kurşunlanarak katledilen Fatih Akıncıları reisi Şehit Metin Yüksel’i ağabeyi Müfid Yüksel, Afgan dağlarında şehadete yürüyen  Şehit Bilal Yaldızcı’yı ablası Nihal Albayrak, Hindukuş dağlarında rahmana kavuşan  Şehit Bahattin Yıldız’ı dava arkadaşı Cemal Balıbey, 1980 dönemi İslami mücadelesininönem  fikir ve aksiyon insanı Şehit Sedat Yenigün’ü öğretmen arkadaşı Şemsettin Özdemir, Bosna cihadında Travnik’te şehadete erişen Şehit Selami Yurdan’ı ağabeyi Recai Yurdan, 6-7 Ekim olayları şehitlerinden Şehit Aytaç Baran’ı eşi Gülşen Baran, Şehit Hasan Gökgoz’ü babası Mehmet Gökgoz, Şehit Hüseyin Dakak’ı annesi Zarife Dakak,  Şehit Riyad Güneş’i ağabeyi Nihat Güneş,  Şehit Turan Yavaş’ı kardeşi Kemal Yavaş, Şehit Yasin Börü’yü annesi Hatice Börü, PKK’lı babası tarafından İslami mücadeleye hayatını vakfettiği için katledilen  Şehit Ali Karakaş’ı arkadaşı Tahir Kızmaz Gençlik ve Spor Bakanlığı Mersin Kampında PKK yandaşları tarafından katledilen  Şehit Hüseyin Cafer Gizli’yi babası Salih Gizli Anlattılar.

“Kral Faysal ve Mücadelesini” Taha Kılınç ile konuştuk. Ensar Çalışkan “Şehadet Takvimi Projesini” konuştuk.

Ayrıca 1970-1980 yıllarında hayatını kaybeden ve unutulmaya yüz tutan İslami Hareketin aziz şehitleri bir albümle dikkatlere sunuldu.

Kitap tahlilleri, hitabeler, mektuplar, şiirler ve marşlar ile hazırlanan özel sayı arşivlerde yer almayı hakediyor.

Sayımızın hazırlanmasında emeği bulunan İlke Haber Ajansı yetkililerini hasleten teşekkür ediyoruz.

e dergi formatında okumak için tıklayınız; http://www.genconculer.com/genc-onculer-103-sehadet-ozel-s…/

 

Derginin sunuş yazısı;

 

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla.

 

Sürekli gelişen ve yenilenen(!) dünyada içi boşaltılan ya da daha vahimi yanlış, eksik kullanılan kavramlardan biri de “Şehadet” kavramı. Kavram kelime anlamı olarak “şahitlik, tanıklık etmek” demektir. Şehadet, kelimesini yalnızca “Allah yolunda ölmek” gibi dar bir kalıbın içine sokarsak asıl anlamamız gereken “Allah yolunda olmak” gayemizden uzaklaşmış oluruz. Alemlerin Rabbi olan Allah için olmak bilinci ve hayatı bu bilinçle inşa etmektir. Allah yolunda yaşamak ve bu yol üzere canını bu yolda vermektir.

 

Bizler de Genç Öncüler ekibi olarak Şehadet ayı olarak andığımız Şubat ayında ümmetin şehitlerinden örnekler vererek Hakka şahitlik yolunda bir adım daha atalım istedik. Günümüzde istismar edilen şehadet kavramını bizlere tam manasıyla öğreten öncülerimizle bir yolculuğa çıktık bu sayıda. Güzel günler gördük. Adlarına yazılan marşlarla, ezgilerle büyüdüğümüz isimlerin ailelerinin, dostlarının kapılarını çaldık. 90’lı yıllarda birçok çocuğa ezberletilen marşların sahiplerine bir adım daha yaklaştık. Çocukluğumuzu selamladık bu sayıda. İçimizden “ne kadar nasipliler, şehitlerle vakit geçirmişler” derken şimdi diyoruz ki hamd olsun böyle bir çalışmanın içerisinde bulunmak bizlere nasip oldu. Yaptığımız görüşmelerde sesler titredi, gözler doldu. Duyulan özlem, mekanları sardı. Şehadet, hepsine çok yakışmıştı. Ama özlem ayrıydı, can yakardı. Rabbimizden duamız şudur ki; Kevserin başında kavuşsun anneler, babalar, eşler, çocuklar özlediklerine.

 

Bu çalışmada gördük ki Hamd-ü senalar olsun ümmetin şehitlerini, şahitlik üzere yaşanmış ömürleri anlatmaya dergiler, kitaplar yetersiz kalır. Bizim çalışmamız bu alanda adımlanan ufak bir adımdır. Burada adı zikredilemeyen Hak yolun davasına şahitliklerini canlarıyla ortaya koymuş, ümmetin damarlarına kan veren tüm coğrafyalardaki şehitlerimize selam olsun!

 

Gözyaşlarıyla Afganistan’dan ayrılırken ” Hoda hafız biraderani mücahidan ” (Allah’a emanet olun. Benim mücahit kardeşlerim.) diyen Bahattin abimizin Hindikuş dağlarına olan sevdasına selam olsun!

 

Ablasının, “Ödemiş nere, Hindikuş dağları nere?” diye ifade ettiği Bilal Yaldızcı’nın ümmet sevdasına selam olsun!

 

Tekiner Tayfur’un “Ya Rabbi kanımı, günahlarım için kefaret kıl.” teslimiyetine selam olsun!

 

Selam olsun ümmetin yıldızlarına! “Sehel yeli esince güneş hiç gitmeyecek” cümlesi ezberimizde. O günü bekliyoruz.

 

“Mü’minlerden, Allah’a verdiği söze bağlı kalan öyle erler var ki, onlardan bir kısmı bu uğurda canını vermiştir. Bir kısmı ise verdikleri sözü hiç değiştirmeden bunu beklemektedirler.” (33/Ahzâb 23)

 

Şehitlerimizin hayatlarının biz gençlere her daim kılavuzluk etmesi dualarımızla.

 

 

Önümüzdeki günlerde Dergimize ulaşabileceğiniz noktalar

İstanbul

Fatih AKV

Fatih Genç Öncüler

Fatih Ağaç Kitabevi

Fatih Inkılap Kitapevi

Başakşehir Kültürevi Derneği

Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği

Kağıthane AKV

Kağıthane Genç Öncüler

Ankara AKV

http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76

Isparta Umran Kültürevi

http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html

Trabzon AKV

Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70

04623232205

Kocaeli AKV

Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli

05053122362

Eskişehir

İsmail Kaplan

05556925287

Adana

ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)

Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19

Artvin

Bahattin Yılmaz

Hopa Yeryüzü Kültür Derneği

Erzincan

ERDAV

Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN

Telefon : 0 (446) 224 23 24

Siirt

Siirt İHH

Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100

05554600101

 

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.

 

Abonelik için irtibat numarası; 05453895019

 

Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder