Genç Öncüler’in Ocak/126. sayısı, “Batı’ya Doğu'dan Gelen Işık: Endülüs” manşetiyle çıktı!

Genç Öncüler Gündem 1 Ocak 2018 0 Yorum

Genç Öncüler’in Ocak/126. sayısı, “ Batı’ya Doğu'dan Gelen Işık: Endülüs” manşetiyle çıktı!

Dergide, bu ay, Arap yarımadasından Avrupa’ya uzanan ve orada insanlığın birikimine onlarca katkıda bulunan, devletten öte bir medeniyet inşa eden Endülüs Emevileri dosyaya taşıyor. Devletin kuruluş süreci, altı yüz yılı geçen birikim, mimari, yazma eserler, ortaya konulan düşünce ekolleri, iç karışıklıklar ve bir çınarın yıkılışı dosyada mevcut.  Diğer yandan film tahlili, gezi yazısı ve gündem içerikleriyle Genç Öncüler ocak ayında da yine dopdolu.

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Başı dik ve alnı açık bir komutan ve komutasındaki on bin asker İspanya kıyılarına çıkarma yapıyordu. İslam’ın vakur ve asil duruşunu kuşanmış yiğitler, yeni bir yurda İslam’ın mesajını ulaştırma niyetiyle gözlerini karartmış, gönüllerini yumuşatmıştı. Çok uzun sürmeyen bir kuşatma ile Endülüs’ün büyük kısmını fetheden Tarık bin Ziyad ve askerleri, zaman içinde kuzeye doğru yürümüş ve İber yarımadasının fethini tamamlamıştı.

Devletler de insanlar gibi doğar, büyür ve ölür. Öldüklerinde arkalarında ya enkaz, ya çağları aydınlatan ve insanlığın bilgi ve birikimine katkı sunan muazzam yapılar, alanlarında klasikleşen eserler, âlimler ve düşünce ekolleri bırakırlar. Endülüs’ün fethi için yola çıkarken fatihler, bin sene sonra isimlerinin rahmetle anılacağını muhakkak düşünmemişlerdi. Fakat arkalarında bıraktıkları Kurtuba, Gırnata, Malaga ve İşbiliye gibi kültür merkezleri; yetiştirdikleri İbn Tufeyl, İbn Hazm, İbn Rüşd ve İbn Arabi gibi alimlerle insanlığın bilgi ve birikiminde geniş bir parantez açılmış oldu. Mimari eserlerin çoğu yıkılmış, kitapların çoğu yakılmış olsa dahi bugün Endülüs medeniyeti hala ağır bir taş gibi kocaman bir gediği dolduruyor.

Genç Öncüler dergisi, bu ay, insanlığın en büyük birikimlerinden birini, Endülüs medeniyetini dosyaya taşıyor. Fetihlerle İslam’ın Avrupa’ya yayılmasını, İslam ordularının Viyana kapılarından önce Paris kapılarına dayanmasını; şehirlerle, kitaplarla, alimlerle insanoğlunun canına can katmasını sayfalarında işliyor. Endülüs: Çöküp gitmesi hala bir yara; bağrımızda duruyor.

Osman Zinnur Aksu ve Mahinur Özdemir Endülüs medeniyetini yazdı. Gülsüm Cemile Damar, Endülüs şehirlerini yazdı. Nur Hilal Uzun, yakılan kütüphaneleri yazdı. Menşure Aktulum, Endülüslü alim ve bilgileri sayfalarına taşıdı. Dosya dışı konularda İbrahim Enes Bulut, son zamanlarda gündeme giren sanal para Bitcoin’i yazdı. Zülfiye Zeynep Bakır’ın Avrupa ve Müslümanlar adlı makalesi de dergide. Fatih Yavuz, Kudüs’ü yazdı. Diğer yandan gezi yazısı, film kritiği, şiir ve fotoğraf sayfalarıyla Genç Öncüler ocak ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve zorlukları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
           

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Abonelik için irtibat numarası: 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 100 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.


Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
            İSTANBUL
AKV
Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih İnkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
           

 

ANKARA AKV
ISPARTA Umran Kültürevi
TRABZON AKV

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder