Genç Öncüler’in Haziran/131. sayısı “Bir yol nedir ki, tek başına?” manşetiyle çıktı!

Genç Öncüler Gündem 6 Haziran 2018 0 Yorum

Genç Öncüler’in Haziran/131. sayısı “Bir yol nedir ki, tek başına?” manşetiyle çıktı!

Dergide, bu ay, “dostluk”, “kardeşlik” ve “güven” dosyaya taşınıyor. Dostluğun insana açtığı sığınak, güvenin temin ettiği kardeşlik, yol arkadaşlığının yürünür kıldığı yollar derginin başlıca konuları. Diğer yandan film tahlili, şiir, deneme, çeviri ve gündem içerikleriyle Genç Öncüler haziran ayında da yine dopdolu.

Derginin sunuş yazısı şöyle:

İnsan, güven verdiği kadar insandır aslında. İnsan, kendisiyle dostluk kurulabildiği zaman insandır.

İnsan, insanın sığınağıymış. Dost; insanın zihnindeki bütün sığınaklar. İnsanın kaçıp kurtulduğu, soluk alıp dinlendiği, gölgesinde serinlediği insanlar var dünyada. Hatta şöyle: Onlar da yoksa kim var? Dikkat ediyor musunuz, yıllar geçtikçe insanın yakın çevresi daralıyor. Çok kişiyle tanışıp yol alıyoruz; yıllar sonra arkamıza baktığımızda ise omuz veren pek nadir insan buluyoruz.

Gün geçtikçe toplum olarak insani ilişkilerimiz biraz daha zayıflıyor. Modern çağın kutsal sığınağı bireyselleşme çevreliyor etrafımızı. Güvendikçe nefes aldığımız bir dünyada neden içimiz daralıyor diye soruyoruz. Neden bunca kuşku ve vesvese? Cevabı şurada: Dostluğun terk ettiği yurdu, işgal eder, güvenden başka ne varsa. Hem şair de eklemişti: “Bir yol nedir ki, tek başına?”

Genç Öncüler, bu ay, dostluğu dosyaya taşıyor. Yol arkadaşlığı, Müslümanın dostluğu ve güven dosya konularından. Halk müziğinin insana yoldaşlığı da dosyada mevcut.

Osman Zinnur Aksu, Güven Aynası’nı yazdı. Adnan Ergün yol arkadaşlığını anlattı. Ozan Dilek, müziğin ruhun gıdası olduğunu reddetti ve “Müzik insanın dostudur” dedi. Dosya dışı konularda Toleuzhan Galiyeva İslam’a Kavuşma yazılarına devam etti. Z. Zeynep Bakır Dünya Gıda Krizi’ni yazdı. Yavuz Selim Sancak, seküler demokrasilerin tanrılarına iman etmek farz mıdır diye sordu. Vahap Yaman mübarek ramazan ayını karşıladı.

Akif Emre kitaplığı da bu ay Genç Öncüler’de. Zehra Yurdan ise Mısır Tarlası Mezarlığı yazısı ile bu ay ustaca bir yazı kaleme aldı.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve zorlukları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.

Abonelik için irtibat adresi: dergigenconculer@gmail.com
Yıllık Abonelik Ücreti: 100 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder