Genç Öncüler Hanımlar Komisyonu “Televizyonun Etkileri” Çalıştayı

Etkinlikler Ara 09, 2015 0 Yorum

Instasize_1209200338

Genç Öncüler Hanımlar Komisyonu, “Yaş Gruplarına Göre Televizyonun Etkileri” çalıştayı düzenledi. Yaş gruplarının dört alanda incelendiği çalıştayın ardından. Her gruptan birer sözcü sunumlarını yaptılar.

İnternetin hayatımıza girmesiyle etkisini yitirdiğini düşündüğümüz televizyonun aslında pek de tahtından inmediğini fark etmiş olduk. Diziler, reklamlar, programlar ve yarışmalar ile 7’den 70’e herkesin ilgisini çekmeye devam etmekte olan yayın programlarının kitleler üzerinde bıraktığı etki büyük. Bu nedenle karşısında fazlasıyla vakit geçirilen, televizyon hakkında değerlendirmeler yapmak, yayınlarının empoze ettiği değer yargılarını konuşmak, gelecek adına kaygı taşıyan herkesin sorumluluğudur.

Televizyonun “çocukların üzerinde etkileri” alanında, televizyonun çocuğun toplumsallaşmasına, psikolojisine, beslenme alışkanlıklarına, zihinsel-duygusal-fiziksel gelişimine olan etkileri irdelenmiştir.
Ergenlik döneminde gençlerin ihtiyaç duyduğu rol- modelin televizyon karakterlerinden seçildiği, kılık kıyafet, arkadaşlık, çevre ve hayat şartlarının bu hayali karakterlerle eşitlenmeye çalışıldığı gözlemlenmiştir.
Yetişkinler üzerinde ise zaman israfı ve dedikodu, gıybet gibi kötü hasletlerin yaygınlaşması, fark edilen ilk sonuçlardır.

Çalıştayda ortaya çıkan fikirlerin bir bildiri şeklinde yayınlanması düşünülmektedir.

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder