Bereket – Zagreb

Kültür-Sanat Ağu 15, 2014 0 Yorum

Ramazan ayının ilk haftasını balkanların iki ülkesinde geçirdim. Bereket konvoyu vesilesiyle  Balkanlarda yaşayan Müslüman kardeşlerimiz ile buluştuk. Onlarla kucaklaştık, insanlık dilini kullanarak dertleştik. Beraber güldük, beraber alkışladık, beraber sevindik. “ARKADAŞ” diye seslendiler sofralarından.  Kulak verip göz göze geldik ve gülümsedik güzel insanlarla beraber.   Bizim gelişimizle beraber gözlerinde oluşan ışıltıyı görmenizi isterdim. Ve ince ince hissettirdikleri sitemlerini de görmenizi isterdim. “NEREDESİNİZ” be arkadaş!

 

Zagreb’deyiz. Zagreb yaklaşık bir milyon nüfusu olan bir başkent. Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Hırvatistan’ın başkenti. Zagreb yemyeşil  bir ovaya kurulmuş, arazi yerleşime son derece elverişli. Muntazam bir kentleşme yapısı  kurmuşlar. Çarpık kentleşmeye dair en ufak bir izlenimim olmadı. Evler genelde iki üç katlı ve minik bahçeleri var. Kentin ortasından geçen nehir ayrı bir güzellik katıyor.

 

İnsanlar son derece sakinler Zagreb’te. Acaba biz mi çok heyecanlıyız diye sorguladım kendimi bu kentte gezerken. Zarif, yardımsever insanlar gördüm. En ufak bir saygısızlıkla karşılaşmadım. İnsanların birbirine olan saygısı etkileyici. Hani şu Avrupa’dan dönen amcaların anlattığı bir hikaye vardır meşhur. Ya hemşerim yola adımını attığın an duruyorlar. Evet bu hikaye tamamen gerçek. Zagreb’te de bunun sağlamasını yaptık. İstanbul Aksaray’da geçiş hakkım olmasına rağmen arabalardan köşe bucak kaçan ben yola adımımı attığım an duran araçları görünce epey şaşırdım.

 

Beni en çok etkileyen kentte insanların birbirine karşı güven duygusunun gelişmiş olmasıydı. İstanbul gibi güvenlik problemi olan bir şehirden sonra bu sakinlik ve dinginlik, bu güvenliksizlik insanıönce bir tedirgin ediyor. Fakat sonra bu şekilde de yaşamın devam edebildiğini görünce kendimizi güvenlik kıskacında boğdurduğumuz İstanbul’daki duruma isyan ediyorum. Zagreb’te insanların birbirine olan güveni oldukça gelişmiş. Örneğin AVM’lerde girişte güvenlik yok. Tramvayda turnikeler yok. Tramvayın içine biniyorsun kartı olanlar basıyorlar. Herhangi bir güvenlik önlemi ile karşılaşmadık. Şehirde herhangi bir polise rast gelmedik. Özel güvenlikler ile karşılaşmadık. Bu güven ortamı gerçekten çok özendiriciydi.

 

Raylı sistem ağı oldukça gelişmiş durumda Zagreb’te. Eski komünist ülkesi olmasının bunda payı nedir bilemiyorum. Fakat şehrin her tarafını raylarla donattıklarını bizzat gördüm. Şehirdeki tarihi atmosfer bozulmamış. Şehir meydanını tarihi saraylar süslüyor. Her tarafta tarihi kiliseler ve katedrallere rastlamak mümkün. Taş yapılarıyla oldukça etkileyici bir atmosferi var şehrin.  Bir de buna telaşesiz insanlar ve sakin sokakları eklenince gezmeye doyum olmuyor şehri. Tren istasyonundan farklıülkelerdeki farklı şehirlere trenler kalkıyor sürekli. Tam hayal ettiğim gibi. İstanbul’dan Haydarpaşa’dan vagona adımımı atıp Şam’a, Halep’e, Bağdat’a, Hicaz’a uzanıp gitmek. İşte bu birlikteliğin hayalini düşlüyorum tren seferlerini gösteren elektronik ekrana bakarken.

 

İslamski Center Zagreb’li Müslümanların buluşma noktası. Çok güzel bir mimarisi var İslamski Center’ın. Kültür merkezi, cami, restoran ve evlerden oluşuyor merkez. Yemyeşil bir bahçesi büyükçe bir avlusu var. Yeşillikler içinde açan bir gül gibi adeta. Bu camide orada bulunan kardeşlerimizle cuma namazını kılarken gerçekten duygu dolu anlar yaşadım. Ülkemden ayrı ilk Cuma namazıydı ve bu insanlarda kendi topraklarında gurbetlik gibiydiler. Ezan sesine hasretler bu insanlar. Türkiye’nin değerini insan daha iyi kavrıyor bu gibi yerlerde.

 

İftarımızı da  bu güzel caminin yanında güzel insanlarla beraber yaptık.  Şarkılara hep beraber eşlik ettik. Beraber halk oyunlarına güldük. Pamuk şeker dağıttık, Osmanlı macunu sardık. Şerbetçiden şerbetimizi alıp yudumladık. Çocuklara ay yıldızlı bandanalarımızı hediye ettik. Onlarla fotoğraf çektirip anıölümsüzleştirdik.  Ve o güzel gecenin sabahında Hırvatistan’ın Adriyatik’teki incisi Rijeka şehrine oradaki kardeşlerimizle buluşmak üzere yola çıktık.

 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder