ALİ ŞÜKRÜ BEY SEMİNERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Orhan Özer Genç Öncüler Etkinlikler 1 Aralık 2017 0 Yorum

Genç Öncüler Erkekler Üniversite Komisyonu olarak düzenlediğimiz Yakın Dönem Fikir ve Mücadele İnsanları Seminerlerinin dokuzuncusunda Ali Tarık Parlakışık'tan Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey'i dinledik. 1908 sonrası Osmanlı Mebusan Meclisi'nde ve Ankara'da kurulan I. Meclisteki pozisyonu, muhalif kimliği, hilafet makamının siyasi ve dini önemini yüceltmesini, ümmetin geleceği hakkında öngörülerini ve bu düşünceleri sebebiyle karşı karşıya kaldığı muameleyi dinledik. 

Ali Şükrü Bey, Kurtuluş Savaşının hemen ertesinde Anadolu'nun çalkantılı döneminde I. Mecliste Trabzon mebusluğu yapmış ve sadece Anadoluda yaşayan değil tüm müslümanların menfaatlerini gözeterek siyasi pozisyon belirlemiş ve ulus devlet inşasına karşı ciddi bir muhalefet sergilemiştir. Bu muhalif duruşunun mecliste en üst seviyelere çıktığı dönemde çocukluk arkadaşı Topal Osman Ağa tarafından kandırılıp bir tuzağa çekilmiş ve şehit edilmiştir. Akıbetinin günlerce ortaya çıkmaması, insanları çok derin şüphelendirmiş ve cenazesinin meclis bahçesine gömülmüş vaziyette bulunması ile Ankara'da destekçileri tarafından günler süren bir ayaklanmanın fitili ateşlenmiştir. 

Ali Şükrü Bey, hilafetin ilga edileceğini önceden öngörmüş ve hilafetin müslümanlar için önemini savunarak onu korumak yönünde bir takım planlar ve projeler üretmiştir. Bu planlarını Anadoluda birçok isimle mektuplaşarak anlatmış ve destek istemiştir. Bu düşünceleri ile tehlike arz eden Ali Şükrü Bey karanlık eller tarafından şehit edilmiş ve bu düşüncelerini daha fazla yayması engellenmiştir. Bu mesele cumhuriyet tarihi boyunca aydınlatılmamış, bilerek üzeri örtülmüş karanlık bir hadisedir. Ali Şükrü Bey'i şehit eden karanlık ellerin kim olduğu ortaya tam olarak çıkarılamamış, mesele kasıtlı olarak unutturulmuştur. 

Genç Öncüler Üniversite Komisyonu olarak Ali Şükrü Bey'i gündemimize alarak ve genç nesillerin bu karanlık hadiseden haberdar olmasını ve bilinilirliğinin artmasını arzuladık. Bu düşüncelerle düzenleyeceğimiz seminerlerimiz başka şahsiyetler ile devam edecektir. 

 

 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder