3. Genç Öncüler Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası’nın finali Çapa Fen Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Ortaokul Faaliyetleri İlkokul Faaliyetleri Salıncak Genç Öncüler Etkinlikler 7 Mart 2018 0 Yorum

3. Genç Öncüler Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası’nın finali 1 Mart Perşembe günü Çapa Fen Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Yoğun katılımın olduğu program iki saat sürdü ve öğrencilerin coşkusuyla sona erdi.

Yarışmanın hazırlık safhası İstanbul’da 64 okulda yapıldı. Okullarında oyunlara kayıt yapan öğrenciler üç ay süren eğitim ve alıştırmalardan sonra kendi okullarında yarıştı. Reverse, Dokuz Taş, Engel ve Mangala oyunlarında okul birincileri Araştırma Kültür Vakfı’nda yapılan finallere katılmaya hak kazandı. Dört gün süren finallerde her gün bir oyunun finali yapıldı. Öğrenciler kura çekimi ile rakibi ile eşleşti ve günün sonunda şampiyonlar, ikinciler ve üçüncüler belirlendi.

Yarışmaya katılan okullar ve dereceye giren arkadaşlarını yalnız bırakmayan öğrenciler ve aileleri Çapa Fen Lisesi’nin konferans salonunu doldurdu. 300’den fazla kişinin katıldığı program konuşmalar ile devam etti. Genç Öncüler adına konuşmayı Genç Öncüler Genel Sekreteri Ozan Dilek yaptı. Dilek, Genç Öncüler’in misyonundan, çalışmalarından, hareket alanlarından, Akıl ve Zeka Oyunları projesinden ve bu projeden ne amaçlandığından bahsetti. Daha sonra söz alan isim, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Başkanı Timur Tuğrul’du. Tuğrul, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu projeye ne kadar önem verdiklerini belirtti ve gayretlerinden dolayı öğrencilere ve özellikle teşekkür etti. Biz de katkılarından dolayı İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Başkanı Timur Bey’e, yine Strateji Geliştirme Şube biriminden Derviş Çelik Bey’e ve Sevgi Kökyar Hanım’a ödül töreninde, yarışma sürecinde ve yarışmaya hazırlık safhasında destekleri ve yardımlarından ötürü teşekkür ediyoruz.

Konuşmalardan sonra Genç Öncüler tanıtım filmi izlendi. Daha sonra program öğrenciler için daha keyifli hale geldi. Çünkü programın akışı içinde yer yer Orta Oyunu gösterimi oldu. Keyifli diyaloglar öğrenciler arasında kahkahalarla izlendi.

Sıra geldi ödül törenine. Birincilik ödülünün 1000 Lira, ikincilik ödülünün 750 Lira, üçüncülük ödülünün 500 Lira ve dördüncülük ödülünün 250 Lira olduğu yarışmada sahneye önce oyunların dördüncüleri davet edildi. Öğrencilere ödüllerini Genç Öncüler Gençlik Hareketi Başkanı Aşkın Özcan takdim etti. Yarışmalarda üçüncü olan öğrencilere ödüllerini İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şubesi’nden Sevgi Kökyar takdim etti. İkinci olan öğrencilere ise ödüllerini veren Umran Kültür ve Medeniyet Hareketi Başkanı Prof. Burhaneddin Can verdi. Hocamız, Hz. Ali’nin “Çocuklarınızı gelecek zamana göre yetiştirin.” sözünü hatırlattı ve bu bağlamda Genç Öncüler’in çocuklarla ilgili böyle projeler geliştirmesinin ne kadar mühim olduğunu hatırlattı. Yarışma birincileri de ödüllerini Timur Tuğrul Bey’in elinden aldılar. Dereceye giren öğrenciler de ödül takdimlerinin ardından söz aldı. Yarışma sürecinde kendilerine yardım eden öğretmenlerine ve yarışmayı düzenleyen Genç Öncülere teşekkür eden öğrenciler, zekalarının yanında ne kadar temiz ve vefalı kalplere sahip olduklarını da göstermiş oluyorlardı aslında.

Toplu fotoğraf çekimiyle ödül töreni sona erdi.

 

 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder